Jdi na obsah Jdi na menu
 


Servis kola II. - opravy pro začátečníky i zkušené servismany

ObrazekJak všichni víme, čas od času se na kole něco pokazí a je potřeba provést servis. Někdy jde o banální defekt, jako je například píchnutí, někdy je třeba jen znova seřídit určité komponenty a jindy musíte vyměnit celé části vašeho kola.

Někdo dává přednost odbornému servisu. Tomuto postupu nelze samozřejmě nic vytknout. Výhodou bývá profesionalita opravy a celkem slušná jistota, že člověk, který právě opravuje vaše kolo, už opravoval spoustu stejných závad před tím a že tedy ví, jak na to, a má to správné nářadí. Vy jen musíte kolo dovézt do servisu a pak ho zase vyzvednout.

Jiní naopak upřednostňují opravu kola doma s využitím vlastních sil a zkušeností. Oproti servisu má tento postup několik výhod. Zaprvé jde o dost levnější variantu, protože neplatíte práci servismana a zisk obchodu, zvláště pokud výhodně pořídíte náhradní díly (viz. článek Nakupování na internetu - české bike e-shopy), zadruhé odpadá nutnost vozit kolo do servisu a pak ho zase vyzvedávat. Takové seřízení brzd a výměna špalíků je pro zkušeného cyklistu otázkou půlhodinky, zatímco v servisu by jeho kolo zůstalo klidně několik dní. Poslední výhodou je skutečnost, že se naučíte na svém kole odstranit spoustu poruch, což se může hodit třeba na výletě nebo víkendové akci, případně v rumunské pustině :-), kde žádný servis po ruce není.

Takže máte-li čas a chuť věnovat se svému kolu a chcete-li ušetřit za opravy v servisu, je právě pro vás určen následující článek.

A jak tedy na to?

ObrazekNemá smysl snažit se zde psát vlastní návody, jak seřídit či vyměnit ten a onen díl kola. Spousta návodů již byla napsána a publikována v minulosti. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit knihu Ivo Hrubíška "Horské kolo od A do Z" (nakladatelství Sobotáles, rok vydání 2002), která obsahuje mimo jiné i část věnovanou základnímu servisu. Často také vychází servisu věnované stránky v různých cyklistických časpisech, konkrétně například ve Velu.

Asi nejzajímavější je ale z pohledu čtenáře Domácí dílna na serveru www.ivelo.cz, která obsahuje na spoustu návodů na servis, údržbu a demontáž všech možných dílů a částí kola. Další návody stále přibývají. Vše je pěkně popsáno a zdokumentováno fotografiemi, takže i začátečník dokáže podle návodu svoje kolo opravit. Také zde zjistíte, jaké nářadí budete vlastně k té které opravě potřebovat a na co byste si měli dát pozor.

Jaké opravy zvládnu sám a s čím raději do servisu?

ObrazekTeď jde jen o to odhadnout, do čeho by se člověk měl pustit sám a co už opravdu nechat na odborném servisu. Tak například duši by si měl být schopen vyměnit každý. Seřízení brzd také není příliš složitá operace a na výměně řetězu se toho rovněž nedá moc zkazit. Leda tak koupit špatný typ :-). Skoro každý cyklista by měl zvládnout i seřízení přehazovačky a přesmykače, protože je to otázka pár minut a chodit kvůli takové banalitě s kolem do servisu je opravdu zráta času. Naopak výměnu minerálního oleje v hydraulických brzdách nebo servis drahé vidlice bych doporučoval s klidným svědomím přenechat značkovému servisu.

Pokusím se tedy rozdělit opravy do několika skupin od nejjednodušších přes složitější až po ty skoro profesionální. Vyberu jen ty nejdůležitější závady a opakující se servis týkající se horského kola a je jen na vás, na jakou obtížnost si troufnete. Doporučuju začít od té nejlehčí :-). Budete-li se chtít podívat i na další návody, mrkněte rovnou na stránku Domácí dílny. Pomocí filtru nebo kliknutí na obrázek kola tam můžete jednoduše vybrat část kola nebo díl, který vás zajímá.

Tak tedy začneme

1) Opravy, který by měl zvládnout každý, kdo občas jezdí na kole:

2) Opravy pro ty, co na kole jezdí dál, než jen na koupaliště :-):

3) Opravy pro trochu zkušenější:

4) Oprav pro zkušené servisáky:

5) Opravy pro machry, kde jde opravdu o hodně :-):

Povzbuzení na závěr :-)

ObrazekDoufám, že jsem nikoho neodradil a že se teď nebo až bude potřeba pokusíte na svém kole opravit také něco sami. Mladším čtenářům jistě rádi pomohou tatínci nebo dědečci, starší spoustu oprav už hravě zvládnou sami.

Tak hodně štěstí při domácím servisu!

 

(zpracoval KUKI, 14. 12. 2007)