Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nakupování na internetu - české bike e-shopy

Obrazek

Nakupování po internetu se již stalo běžnou součástí života mnohých z nás. Ještě před několika lety spousta lidí koukalo na internetové obchody se značnou nedůvěrou, dnes však využívá této možnosti nákupu stále více a více lidí. Po internetu se nakupuje elektronika, sportovní vybavení, počítače a mnohé další ...

Co se týče nás cyklistů,  zrovna cyklo vybavení a doplňky jsou jedním z typů zboží, které se po internetu dají nakupovat bez větších obtíží. Tomu odpovídá také velký počet cyklisticky zaměřených e-shopů na českém trhu.

Máte nějakou zkušenost s internetovými nákupy nebo dokonce s nákupem cyklistického vybavení v nějakém bike e-shopu?

Jestli ne, čtěte určitě dál ...

Jaké jsou hlavní výhody nakupování po internetu?

Největší tři jsou asi tyto:

  • "Nakoupím mnohem levněji."... internetový prodejce má obecně nižší fixní náklady a čelí výraznější konkurenci a to se promítá v cenách. Ceny na českých bike-shopech jsou hrubým odhadem tak o 20 až 30 % menší než v kamenných obchodech. Někdy lze najít akční slevy nebo velmi zajímavé výprodeje, kde ceny klesají třeba na polovinu běžné ceny v normálním obchodě. Navíc je snadné porovnat ceny v jednotlivých e-shopech a vybrat tu nejlepší.
  • "Během chvíle navštívím spoustu obchodů a to z pohodlí domova." ... pokud byste obíhali např. obchody v Praze, zabere vám to celý den. Internetové obchody máte "oběhnuté" za pár minut z pohodlí domova. Navíc ani nemusíte otevírat jednotlivé stránky. Často stačí zadat název poptávaného produktu do Googlu a tento geniální nástroj sám najde obchody, kde se ta a ta věc dá zakoupit.
  • "Mám víc času vše si pořádně rozmyslet." ... pokud víte, co chcete koupit, internetové obchody jsou hotovým rájem. Vše si můžete v klidu promyslet, přečíst si podrobnosti o různých produktech, porovnat je a teprve potom se rozhodnout, co koupíte.

A kde jsou nějaké nevýhody?

Nakupování po internetu má samozřejmě i určitá úskalí:

  • "Nikdo mi neporadí." ... pokud naopak moc nevíte, co potřebujete koupit a potřebujete poradit, je možná lepší navštívit klasický obchod a zeptat se zkušeného prodavače.
  • "Věci nevidím naživo a nemůžu si je vyzkoušet." ... to je také pravda, třeba nákup dresu bych asi opravdu nechal na normální obchod. Lze však šalamounsky obhlédnout a vyzkoušet daný produkt v obchodě a pak ho objednat za levnější cenu po internetu :-).
  • "Na objednané věci musím chvíli čekat a musím zaplatit poštovné." ... většina internetových obchodů funguje na bázi zasilatelské služby (objednané zboží zasílají v balíku poštou nebo pomocí jiné zásilkové služby) a k ceně za nákup je proto třeba připočítat poštovné. Ceny se liší případ od případu, většinou nepřesahují 100 Kč a obecně platí, že při větším nákupu je poštovné často odpuštěno nebo téměř neovlivní cenu nákupu. Čekání na věci je asi horší. Než proběhne převod platby a doručení očekávaného balíčku, uběhne několik dní. Musíte se obrnit trochou trpělivosti. Ušetřené peníze za to ale většinou stojí. Také případná reklamace zabere více času než při nákupu v klasickém obchodě. 

Závěr

Nakupování po internetu se vyplatí zvláště lidem, kteří mají poměrně jasnou představu, co chtějí zakoupit, nemají příliš času obíhat klasické obchody a naopak hledají nejlepší cenu. Pokud člověk váhá s výběrem a potřeboval by poradit nebo potřebuje danou věc co nejrychleji, je asi nejlepší zajít do normálního obchodu.

Zkušenosti s jednotlivými bike e-shopy

BIKESOS.cz

bikesos-logo.pngBIKESOS servis a e-shop byl založen v roce 2009 a zpočátku se specializoval především na servis kol. Přinesl na trh dosud neznámý koncept, a sice servis kola spojený i s jeho dopravou od zákazníka do dílny a po servisu zpět k zákazníkovi. Technik si s Vámi domluví čas, kdy se u Vás pro kolo zastaví, a dál se již nemusíte o nic starat. V roce 2010 rozběhl BIKESOS i svůj vlastní e-shop, který je dobře zásobený a najdete v něm vše, co biker může potřebovat. Od samotných kol, přes doplňky až po nářadí. Pokud na webu něco nenajdete, ať už zboží nebo servis, je dobré se zeptat na servis@bikesos.cz, domluvit je možné ledacos. Třeba i zapůjčení automobilových nosičů na kola. Servis zde zatím vyzkoušel Jarda Hejný a Tomáš Ledvinka. Asi největší výhodou tohoto servisu je úspora času a relativní bezstarostnost. Ceny samotného servisu jsou na pražské poměry velmi příznivé, v případě servisu s dopravou pak záleží na vzdálenosti. Navíc díky Jardovu kontaktu se nám pro členy oddílu podařilo vyjednat u BIKESOS slevu 10% na nákup jakéhokoliv zboží a 20% na servis kol. Stačí při nákupu předložit platnou oddílovou průkazku, anebo připsat heslo „Oddíl UFO“ do poznámky při nákupu přes e-shop.

Bikestore.cz

ObrazekE-shop se sídlem v Praze. Zásadní výhodou tohoto obchodu je možnost vyzvednutí zboží v provozovně v Podolí. Pokud je na skladě, lze tak učinit i rovnou v den uskutečnění objednávky. Lze objednat i telefonicky a stavit se osobně ... v jednu hodinu otevřete stránky obchodu a ve dvě již odcházíte s novými pedály zpět domů :-). Navíc lze platit hotově, takže odpadá starost s bankovními převody. Nabídka obchodu je poměrně rozsáhlá, pokud něco nemají, lze se s nimi dohodnout a oni danou věc objednají. Sympatickou nabídkou je akce "Domluvte si lepší cenu" ... pokud objevíte na jiném e-shopu stejný produkt za menší cenu, Bikestore.cz se zavazuje, že se pokusí cenu snížit a nabídnout lepší. Nefunguje to ale vždy. Jednou jsem to ze zvědavosti vyzkoušel a snížili mi cenu plášťů o 30 Kč/ks :-). Několik produktů je vždy v akci s opravdu více než zajímavou cenovou nabídkou. Jedinou nevýhodou jsou obecně trochu vyšší ceny než v ostatních e-shopech, přijde mi, že Bikestore.cz jednoduše využívá výhodné pozice v Praze. Pro spoustu zákazníků je výhodnější zaplatit o trošku vyšší cenu, když si druhý den mohou zboží vyzvednout osobně, než na něj čekat. Tento obchod mohu doporučit, nakupoval jsem zde několikrát a pokaždé spokojen.

Kupkolo.cz

ObrazekE-shop, který se ze zavedených a velkých obchodů může pyšnit v průměru nejnižšími cenami a asi i největší nabídkou. Dají se zde bez problému zakoupit i drobnosti typu koncovky lanka či bovdenu od počtu 1 ks. Zajímavostí je také vlastní řada výrobků s logem obchodu za téměř dumpingové ceny. Majitelé jsou ochotní a flexibilní - není problém např. cokoliv přidat k objednávce i po odeslání, to když si člověk až později vzpomene, že by ještě potřeboval to či ono. Další zkušenost je od Petra Cvengroše, který zde kupoval kliky XT. Prý bezva cena a zboží dorazilo v naprostém pořádku velmi pečlivě zabaleno. Takže též pozitivní ohlas. Tedy doporučujeme!

Koloshop.cz

ObrazekDalší oblíbený e-shop s velmi širokou nabídkou (sortiment obsahuje třeba i dětské sedačky nebo nářadí a dílenský materiál jako např. bovdeny a lanka) a příjemně nízkými cenami. Pražáci musí platit převodem a zboží si nechat zaslat. Majitelé obchodu jsou velmi příjemní a seriózní, bez problémů komununikují a odpoví na dotazy. Osobní zkušenost: opět mohu obchod doporučit. Nakupoval jsem zde sice jen jednou, ale od několika lidí vím, že mají s Koloshopem.cz velmi dobré zkušenosti. Já osobně řešil reklamaci, protože část zboží se z důvodu špatného zabalení poničila, reklamace však byla vyřízena naprosto bez problémů v minimálním možném čase navíc s omluvou od majitele firmy. Součástí stránek je i rozsáhlý bazar kol, komponent a doplňků.

Odkazy na další české bike e-shopy:

CykloVB.cz

Kolokram.cz

ikolo.cz

Velotrade.cz

Sportovnidum.cz

a další ...

Tak co, zkusíte objednat něco na kolo po internetu? Je to levnější a pro mnohé pohodlnější, tak směle do toho!

(zpracoval KUKI, 31. 10. 2007, update 14. 1. 2012)