Jdi na obsah Jdi na menu
 


Počátky oddílu UFO

Do roku 1990 bezvadně fungovala při ZŠ Mikulova 213. pionýrská skupina VESMÍR, která měla cca 25 pravidelně pracujících oddílů, přes 50 vedoucích, přes 500 pionýrů a 3 táborové základny. Pak nastal prudký rozpad a odliv členů.

Ze zbytků tří původních oddílů z VESMÍRu dali jejich původní vedoucí dohromady nový oddíleček, který se od VESMÍRu ne zrovna po dobrém odtrhl a začal fungovat samostatně mimo jakoukoliv organizaci. Původními oddíly byly dívčí klub Vega, kterou vedla Kulda (Zdeňka Tučková), cyklistický oddíl Saturn, který vedl Hřib (Mirek Hřebecký) a umělecký oddíl Mars, který vedl Tom (Tomáš Ledvinka). Nově vznikl všestranný, spíše však sportovně-turistický oddíl UFO.

Zápis z Kroniky oddílu UFO z roku 1990 o jeho vzniku (*.pdf, 164 kB)

Prvních několik stránek z Kroniky oddílu UFO z roku 1990 (*.pdf, 1,46 MB)

Ke třem vedoucím brzy přibyl ještě Hřibův brácha Satan a asi po roce a půl ještě Jitka (pozdější Hřibova manželka). UFO mělo v době vzniku 14 dětí. Na volné noze jsme dlouho nevydrželi. Po roce jsme paradoxně vstoupili do nejméně oblíbené dětské organizace – Pionýra (nástupce PO SSM). Nebylo to z nějakých sympatií, že jsme zavrhli všechny ty obnovené skauty a junáky. Pionýr v prvních letech prostě dával největší dotace na činnost s nejmenší administrativou. A také své členstvo nejméně svazoval pravidly… a svoboda byla tehdy „in“.

Obrazek

Zakladatelé oddílu UFO (pro zvětšení klikněte na obrázek)

První 2 roky činnosti jsme fungovali na Jižním Městě, hodně jezdili na výpravy a hráli spousty her v duchu naší předchozí činnosti. První 2 tábory UFO uspořádalo v Bílkovicích v roce 1991 a 1992 na vypůjčené základně společně s oddílem Pluto. Mj. jsme zcela laicky začali hrát softball pálkou vyřezanou z větve a tenisákem podle napůl vymyšlených pravidel.

Od školního roku 1992/93 Tom začal učit na ZŠ Nám. Jiřího z Lobkovic v Praze 3, a to znamenalo pro UFO zcela zásadní změny. Činnost se přesunula tam a oddíl se rozrostl na 60 – 80 členů. Softball jsme začali trénovat i soutěžně hrát v několika mládežnických kategoriích a ostatní činnost se naopak potlačila. Přibyli noví vedoucí a trenéři – Petr Nový a Jirka Drbal. Bílkovické tábory se podobaly více sportovnímu soustředění.

Obrazek

Další zakládající UFO vedoucí (pro zvětšení klikněte na obrázek)

Následující 2 roky Tom začal učit na Jižňáku na GJM, a tudíž se UFO (stále ještě profesionálně softbalové) přesunulo tam. Vybudovali jsme si dokonce hřiště na Milíčovské škole. Počet členů přesáhl na krátko 100 těl. Hráli jsme ve 4 dětských kategoriích, později i v dorostenkách. Ty se stále více vydělovaly pod vedením Jirky Drbala, starší kluci později přešli do Bohemky. Petr Vácha dnes hraje za mužskou reprezentaci, Jana Vacíková je nadhazovačka ženské repre. Další kluci hrají a trénují ligové týmy. Bylo to softbalové šílenství – na hřišti jsme byli 5 – 6 x týdně a měli jsme toho dost, tedy aspoň já. Chtělo to změnu.

Od září 1996 Tom s Lenkou Strnadovou (a zpočátku i s Petrem Novým) založili nové cykloturistické UFO s místem činnosti na JM v ZŠ Schulhoffova a Květnového vítězství. Na nábor přišlo přes 60 dětí. Později se ustálily dvě sekce po cca 12 – 15 lidech – mladší a starší. Hlavní náplní byly cyklovyjížďky a hry. A samozřejmě pokračovaly tábory v Bílkovicích. A dál už to znáte…

(sepsal Tom v dubnu 2010)